Akne ve Egzersiz


Egzersiz yapmak sağlıklı bir hayatı devam ettirmek, stres düzeyini dengelemek için iyi olmasına karşın sivilceleri azdırabilir. Spor yaparken sivilceleri kontrol altında tutabilmek için bazı önlemler almak gerekir. Bazı detaylara dikkat ederek düzenli egzersizin yol açtığı sivilce artışını dengede tutabilirsiniz.

Egzersiz yaparken makyaj yapılmaması gerekir. Kozmetikler spor esnasında açılan gözenekleri doldurarak mikrop oluşmasını sağlar.

Açık havada spor yapılacaksa mutlaka güneş koruyucusu kullanılmalıdır. Sivilceler güneşe karşı hassastır. Yağ içermeyen, Ultraviyole A ve B ışınlarına dayanıklı ve en az SPF-15 koruma faktörlü ürünler kullanılmalıdır. Tabi bu madde içeriye girer girmez yıkanmalıdır.

Likra ve naylon bazlı spor giysilerinden kaçının. Sivilceye eğilimli bir cildiniz varsa bu sentetik kumaşlar sıcaklık ve nem üretecek ve sivilce oluşumuna neden olan bakterilerin üremesini sağlayacaktır. Cilde hava aldıran, pamuklu, bol giysiler tercih edilmelidir.

Giysi dışında kullanılan her türlü spor aletinin temiz ve kuru olmasına, ısı ve nemi tutmamasına dikkat edilmelidir.

Annelerin her zaman dediği gibi ıslak mayo ya da terli giysilerle kalınmamalıdır. Mümkünse hemen duş alınmalı ya da bir havluyla iyice kurulanılmalıdır. Havluyu nazikçe kullanmak ve sürtmemek önemlidir.

Spor sonrası alınan duşta kullanılan temizlik ürünleri sert maddeler olmamalı ve yıkanırken vücut çok ovuşturulmamalıdır.

Sağlıklı bir egzersiz programı, sağlıklı hayatın bir parçasıdır ve sağlıklı bir cilt için de gereklidir. Sivilceleri tetikleyen faktörleri ortadan kaldırarak sporla sağlıklı bir hayat sürmek mümkündür.

Yorum Yaz