Ağız Kokusundan Kurtulun

Ağız kokusu oldukça rahatsız edici bir sorundur ve pek çok rahatsızlığın habercisidir. Bununla birlikte kötü ağız hijyeni halitosis yani kötü nefese sebep olur.

Ağız kokusundan kurtulmak için öncelikle kokuya neden olan durumun tespiti ve tedavisi gerekir. Sindirim sistemi bozuklukları, bağırsak paraziti, hazımsızlık gibi sistemik hastalıklardan kaynaklanan ağız kokularında sorun hastalıkların tedavisi ile ortadan kalkacaktır.

Su içmek ağız kokusunun giderilmesinde önemlidir. Susuzluktan kaynaklanan ve kabız nedeniyle oluşan ağız kokularında bol su içilmelidir.

Multivitamin takviyeleri kullanımı eksik mineral ve vitaminlerin sebep olduğu ağız kokusunun önüne geçmektedir.

Katı bür diyet uygulamak, aç kalmak ağız kokusuna neden olduğundan dengeli ve yeterli şekilde beslenmek önemlidir.

Et, süt ürünleri, baharat, kurutulmuş et ürünleri, soğan ve sarımsak gibi besinlerin ağız kokusuna sebep olduğu malumdur. Bu besinlerin yarattığı kokular vücuttan 24 saatte atılırlar. Sindirim sistemi tembelliği ve düzensizliğinden kaynaklı kokularda duruma uygun önlemler alınması ağız kokusunu da ortadan kaldıracaktır.

Ağız kokusunun en önemli nedeni yetersiz ağız ve diş hijyenidir. Kokudan kurtulmak için dişlerin fırçalanması tek başına anlam ifade etmez. Bazı kurallara uygun temizlik yapılmalıdır.

Dişler her yemekten sonra fırçalanır. Günde en az iki defa fırçalama yapılmalı, diş macunlarının bakteri giderici özellikle olanları tercih edilmelidir. Antibakteriyel diş macunları 12 saate kadar etkili olduğundan ağız kokusunu büyük ölçüde engelleyecektir.

Ağızda önemli 3 bölge vardır dil, dişler ve diş etleri. Dişler fırçalandıktan sonra diş ipi kullanılmalıdır. Yiyecekler besin artıkları için en az diş etleri kadar önemli bir yataktır. çok küçük parçalar halinde dilde kalan besinler burda çürüyerek bakteri oluşumu ve ağız kokusuna yol açar. Sabah uyanır uyanmaz dili fırçalamak gün boyu ferah bir nefes sağlayacaktır.

Protez dişler ve köprüler de en az gerçek dişler kadar temizlik gerektirir.

Dişlerde var olan çürükler temizletilmeli ve diş hekiminin uygun gördüğü dolgu tedavileri yapılmalıdır.

Diş fırçaları eskidikçe değiştirilmelidir. Bir diş fırçası düzenli kullanımda en fazla dört ay işlevini koruyabilmektedir. Orta sertlikte diş fırçaları genellikle yeterli olmaktadır.

Ağız kokusu şikayeti olanlar yılda iki kez diş hekimine giderek kontrollerden geçmeli ve ağız-diş sağlığını ihmal etmemelidir.

One Response to “Ağız Kokusundan Kurtulun”

  1. Sağlık Says:

    cok tesekkur ederim bilgiler için


Yorum Yaz