Ağız Kokusu

Hayatımızı olumsuz etkileyen, sosyal hayatımızı engelleyen hatta evliliklerde de sorunlar yaşanmasına neden olan büyük problemlerden biri de ağız kokusudur. Ağız kokusunun bir sürü sebebi vardır. Ağız Kokusunun Sebepleri dişlerimize gerekli özeni göstermemek, yediğimiz besinler ve var olan hastalıklarımız en çok rastlanılanlardır.

Dişlerimize gerekli özeni göstermememizden dolayı ağız boşluğunda ve dil sırtında bakteriler oluşur. Bunlardan dişimizi ve dilimizi fırçalayarak kurtulabiliriz. Ayrıca diş fırçasının ulaşamadığı yerleri temizlemek için de diş ipi kullanmamız gerekir. Eskimiş diş protezleri, diş eti iltihapları ve çürükler de kokuya yol açarlar. Bunlar için diş hekimine başvurulmalı ve tedavi olmalıyız. Eskimiş diş protezlerini de yeniletmeliyiz.

Yediğimiz besinler de büyük oranda ağız kokusuna neden olurlar. Özellikle sarımsak, soğan ve başta peynir olmak üzere tüketilen süt ve süt ürünleri de ağız kokusunun sebebidir. Bunları da dişlerimizi fırçalayarak, sakız çiğneyerek, kahve tanelerini, portakal veya limon kabuğu emerek engelleyebiliriz.

Var olan hastalıklarımız yüzünden de ağız kokusu olabilir. Örneğin; diyabet, tüberküloz, zatürre gibi… Ayrıca kötü ağız kokusundan basit müdahaleler sonucu kurtulmak mümkündür. Eğer ağız ve dişlere yapılan müdahaleler sonucu hala ağız kokusundan şikâyetçi olunursa ağız kokusu yapan hastalıkları da araştırmak gerekir.

Ağız kuruluğu da ağız kokusunun başlıca sebeplerinden biridir. Bunu engellemek için sık sık su içmeli ve su oranı yüksek sebze(domates, kereviz) veya meyveler (elma) tüketmeliyiz.

Kas geliştiriciler, doğum kontrol hapları, tansiyon ilaçları gibi sürekli kullanılan ilaçlar da ağız kokusu yaparlar. Ayrıca hamilelikte ,diyet ve oruç tutan kişilerde de ağız kokusu bu sebepler bağlı olarak oluşabilir.

Yorum Yaz