Adet Öncesi Sendromu

PMS, adet döngüsünün kanama olmayan son günlerinde başlayarak kanamanın başlaması ile hızla normale dönen, kadının hayatını ve iş/okul başarısını etkileyebilen duygusal, zihinsel ve davranışsal sorunların bütünüdür.

PMS yani premenstrüal (adet öncesi) sendromun en genel belirtileri karın bölgesinde şişlik, sinirlilik ve öfke hali, memelerde acı ve hassasiyet, ağlamaya yatkınlık, herşeyden kolayca rahatsız olabilme, sinirlenme, halsizlik, eklelerde su toplanması ve beslenmede görülen değişikliklerdir. Bu belirtiler adet gününe yaklaşık 7-10 gün kala başlar ve kanama başlayana kadar devam eder.

Belirtilerin çok fazla sayıda olması, herkeste görülme derecelerinin farklılığı ve tüm dünya tıp insanlarının üzerinde anlaştığı bir teşhis kriter ölçeği olmaması adet öncesi sendromun teşhisinin koyulmasını güçleştirmektedir. adet öncesi sendromu genellikle yaşın ilerlemesi ile daha çok belirti vermeye başlar. Ergenlik döneminde çok sık görülmez ancak 20 ve 30’lu yaşlarda görülme sıklığu en yüksektedir. 30’lu yaşların sonunda belirtiler başladığı gibi azalmakta ve menapozla sona ermektedir.

Adet öncesi sendromu çok doğum yapmış kadınlarda, az sayıda ya da hiç doğum yapmamış kadınlarda dana nadir görülmektedir. Ancak çok çocuk sahibi olan kadınlarda da adet sırasında olan şikayetlerin fazla olduğu bilinmektedir. Bir birlikteliği olan kadınlarda adet öncesi sendromu şikayetleri daha hafif geçmektedir. Bekar kadınlar evlilere göre daha fazla uyku eğilimi gösterirler.

Adet öncesi dönemde görülen bu şikayetlerin sosyoekonomik durumlada ilişkisi kanıtlanmış, eğitim ve gelir seviyesi yüksek kadınların şikayetlerinin daha fazla olduğu tespit edilmiştir.

Yorum Yaz