Adet Döneminde Aşırı Kanama

Adet döneminde aşırı kanama pek çok kadının şikayet ettiği bir sorundur. Adetin ağır geçmesi kan kaybının miktarı ile değerlendirilebilen bir durumdur. Adet kanamasının aşırı sayılabilmesi için üç kriter vardır.

1- Yedi günden uzun sürmesi
2- İki adet arasındaki sürenin 21 günden az sürmesi
3- Kanamanın 80 mililitreyi aşması.

Normal sayılan adet kanaması ise 3 ile 5 gün arasında süren, iki adet arasında 21 gün ve daha fazla zaman olan ve 80 mililitreyi aşmayan kanamalardır. Adet dönemindeki bir kadının günde beş taneye kadar ped ya da tampon kullanması olağan sayılır.

Adet kanamasının aşırı olarak değerlendirilebilmesi için bir adet döneminden fazla sürmesi gerekmektedir. Yaşanılan stresli bir durum ya da hava değişikliği yaşanması o aya özgü oalrak aşırı olabilir. İki ya da daha fazla süren aşırı adette sebep araştırılmaya başlanabilir.

Devamlılık gösteren aşırı adet kanamasına yumurtalık veya rahimde bulunan miyomlar, polipleri kistler, spiral denilen gebeliği önleyici rahim içi araçlar, rahim ve yumurtalık kanserleri, düşük yapmış olmak, kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaç kullanımı, kemoterapi alımı, iltihaplı hastalıklar ve iç organlarının değişik hastalıkları neden olabilir.

Düzenli olarak jinekolojik kontrolden geçen her kadın için aşırı kanamanın altında yatan nedenlerin bulunması kolaylaşmaktadır.

3 Responses to “Adet Döneminde Aşırı Kanama”

 1. kbra Says:

  mrb sitenizde doktor var ise bir şey sormak istiyorum umarım beni aydınlatabilecek bilgili biri vardır.
  ben yumurtalıklarımdaki yağlanma dolayısıyla 5 ay kadar adet görmedim. 5 ayın sonunda yaklaşık olarak 17 gün önce adet gördüm ama bir türlü kanamam durmadı ve aşırı kanamam var. dün doktora gittim. ultrasona aldı fakat bana herhangi bi bilgilendirme yapmadı sadece MONODOKS 100mg kapsül ve ORGAMETRİL 30tablet isimli 2ilaç verdi ben bu ilaçların prokpektüsünü okudum fazlasıyla yan etkisi var.. ve ben adetimin artık kesilmesini istiyorum çnkü zaten anemim var ve sanırım kanamaya bağlı olarak; kendimi çok yorgun hissetiyorum, uyandığımda uzun süre başım dönüyo ve kalkamıyorum yardımcı olursanız çok memnun olurum TEŞEKKÜRLER


 2. Sağlıklı Yaşam Says:

  Merhaba,

  Sitemiz sağlıklı yaşam yöntemleri, hastalıklar ve tedavilerle ilgili genel bilgiler vermektedir. Tıbbı bir teşhis ya da tedavi konusunda yardımcı olamamaktadır.

  Acil şifalar dileriz..


 3. samira Says:

  cok iyi bir sayfadi ban cok memnonom bana yardim etiniz ban iranliim ve adat dan once bir halar oliordom ki kandim nedeninine bilmirdom simdi anladim cokcok memnonom


Yorum Yaz