3-D Görüntüler Çocukların Gözlerini Bozabiliyor

3 Boyutlu oyun ve film üreticileri 6 yaşından daha küçük çocukların bu görüntülerle çok fazla haşır neşir olmamaları gerektiği konusunda aileleri uyarıyor. Göz doktorları bu görüntülerin gelişmekte olan çocuk gözlerinde nasıl bir etki bırakacağının bilinmediğini bu yüzden son derece dikkatli olunması gerektiğini öğütlüyor.

Özellikle 3 boyutlu oyun konsolları ve oyun üretimi yapan Nintendo şirketi çok uzun sürelerle bu görüntüleri izleyen çocukların kendilerini hasta hissedebilecekleri konusunda görüş bildiriyor. Ürettikleri oyun konsollarında 6 yaşından küçük çocuklar için ailelerin 3D erişimi engellemelerini iletiyorlar.

Gelişme çağındaki çocukların görme sistemlerinin çok duyarlı olması nedeni ile bu görüntülere uzun zaman maruz kalmalarının ileride herhangi bir görme problemine neden olup olmayacağını söyleyen Harvard Üniversitesi’nden Dr. David Hunter, ailelerin tedbirli olmasının faydalı olacağı görüşünde. Çocuk gözlerinde bulanıklık, göz tembelliği ve şaşılığın erken yaşlarda daha sık oluşabileceğini de sözlerine ekliyor. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Eğlence anlayışına son yıllarda eklenen 3 boyutlu görüntüler hızla yayılıyor. Gerek film, gerek oyun ve müzik klibi olarak giderek daha fazla karşılaştığımız 3 boyut teknolojinde özellikle oyunlar daha fazla zarar verici etkiye sahip. 3 boyut oluşturulması için 2 farklı görüntü kullanımına gerek olduğu ve gözün odaklanma ve görüntünün beyne iletilmesi sürecinde bir çatışmaya neden olduğu söyleniyor. Bu durum göz sorunları ve yorgunluklarına sebep oluyor. Baş ve göz ağrıları normal görüntülere göre 3 boyutlu görüntülerde daha olası hale geliyor. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

3 boyutlu görüntülerin bilhassa çok yakından izlenmemesi gerekiyor. Buna karşın bu konu ile ilgili hazırlanmış bilimsel bir araştırma henüz yok. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Göz uzmanları göz-beyin koordinasyonunun sağlanması için her zaman açık ve net görüntülere bakılması gerektiğini bildiriyor. 3 boyutlu film izlenmesi ve oyun oynanmasının bir gereklilik olmadığını düşünen uzmanlar bu tür oyun ve filmlere izin verilmeden önce ailelerin çocuklarının bir göz doktorunda kontrollerinin yapılmasının gerektiğini söylüyor. Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Küçük yaşlarda çocuklar için kaç boyutlu olursa olsun video oyunlarını uzun sürelerle oynamanın zararlı olduğunı ileten uzmanlar oyunlar konusunda herzaman sınırlayıcı olmak ve çocuğun bu sınırları bir dakika bile aşmasına izin verilmemesi gerektiğini söylüyorlar. Video oyunlarını sağlıklı bir şekilde oynanmasının her saat için 15 dakika mola verilmesi ile mümkün olduğu belirtiliyor.Bu yazi saglikal.com sitesi için hazirlanmistir.

Yorum Yaz