Susuz Yaşanır mı?

İnsanlar makul ölçülerde besin ve su almadan yaşayabilirler. Susuz yaşamak, gıdasız yaşamaktan farklıdır. Su yokluğunda vücudu ayarlayabildiğimiz ölçüde hayatımızı devam ettiririz. Uygun koşullarda birkaç gün susuz kalınabilirken, vücut ısısı ayarlanmadığında birkaç saatlik süre bile öldürücü olabilir.

İnsanların yaşaması için kesinlikle suya ihtiyacı vardır. Bizler terleme, idrar, dışkı ve hatta solunum yolu ile sıvı kaybederiz. Organların düzgün çalışabilmesi için taze suya ihtiyacı vardır. Yüksek sıcaklıklar altında bir yetişkin günde 1,5 litre sıvıyı terleyerek bile kaybedebilir. Çok sıcakta susuz kalındığına vücudun ısısını dengeleyecek madde bulunmadığından vücut ısısı yükselecek ve sıcak çarpmasına neden olacaktır.

Devamı »

Balın Faydaları

Bal hastalıklardan korunmak, güzellik, cilt bakımı ve beslenme amaçlı olarak eski çağlardan beri kullanılmaktadır. Ballar çok çeşitlidir ve hepsi sağlık için çeşitli faydalara sahiptir.

Bal insüline benzer bir madde, vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve enzimler içerir. En iyi bal ısıl işlemden geçmemiş organik ballardır. Isıl işlemden geçmiş ve süzülmüş ballar besin değerlerinin ve faydalarının birçoğunu kaybederek saf şekere dönüşür.

Organik ballar antibakteriyeldir. Yara, enfeksiyon ve akne gibi sorunlarda doğal bir şifa kaynağıdır. Sağlıklı bir cilt için gereken serbest radikalleri nötralize eden antioksidanlara sahiptir. Cildin nemi, yumuşaklığı ve esnekliğimi korumak için başlı başına bir üründür.

Devamı »

Bu Ağrıları Yok Saymayın

Günlük ağrılar yaşamın bir parçası olarak görülmektedir. Özellikle yaşı ilerlemiş insanalrda ağrı görülmesi normal kabul edilir. Ağrı çeken insanlar genellikle bunu dikkate almaz ya da ağrı kesici kullanarak atlatmaya çalışır. Oysa ki bazı ağrıların göz ardı edilmesi ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

1- Yayılan göğüs ağrısı: Göğüsten başlayarak çene ve omuzlara vuran ağrılar göğüste yoğun baskı nedeni ile kalbe oksijen akımının engellendiğini gösteriyor olabilir. Özellikle göğüs üzerine basılmış ve eziliyo hissi kalp krizinin habercisi olabilir. Bu durumda bir adet aspirin alınarak derhal bir sağlık kurumuna başvurulmalıdır.

Devamı »

Bebeklerin Yedikleri Zekalarını Etkiliyor

Pazartesi günü açıklanan bir çalışma yeni yürümeye başlayan çocukların işlenmiş gıdalarla beslenmesinin zeka oranlarını düşürebildiğini belirtiyor. İngiltere’de yapılan bu araştırmanın sonuçlarından biri de doğal vitaminler yönünden zengin bir şekilde beslenen bebeklerin ileriki yaşamlarında çok daha zeki olduğu yönünde.

Bristol Üniversitesinde yapılan çalışmayı yürüten Kate Northstone, uygun ve dengeli bir diyetle beslenen insanların zamanla IQ değerlerinin sağlıksız ve işlenmiş gıdalarla beslenenlere göre önemli ölçüde yüksek olduğunu dile getiriyor.

Devamı »

İskelet Sistemi ile İlgili İlginç Bilgiler

Kemiklerimizin oluşturduğu iskelet sistemimiz vücudumuzun en önemli bölümlerindendir. Dik bir şekilde ayakta durabilmemiz, organlarımızın korunması ve hareket etmemizi iskelet sistemimize borçluyuz. Kemik ve iskelet sistemleri ile ilgili pek bilinmeyen ilginç bilgileri öğrenelim:

– Yaklaşık 80 adet kemik akciğerler, kalp, beyin, omurilik gibi hayati organları korumakla görevlidir.

– Çocukların kemikleri yetişkinlerden daha kolay iyileşir. Kırık bir kemiğin iyileşmesi için çocuklarda 6 hafta yeterli olurken, yetişkinlerde 3-5 ay gerekmektedir.

Devamı »

Stres Altında Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

Stres modern çağın sorunudur. Gün boyu çeşitli yollarla kendini gösterir. Bir kişinin stres altında olduğunu anlaması için bazı belirtileri gözlemlemesi gerekir. Stres altında olduğumuzu gösteren belirtiler şunlardır:

* Uyku sorunları
* Fiziksel şikayetler: Belli koşullarda ortaya çıkan astım, anjin, kalp hastalığı, migren, cilt sorunları, yüksek tansiyon, iltihaplı bağırsak hastalıkları, peptik ülser, romatoid artrit

Devamı »

Genç Kızlarda Adet Döngüsü

Çocukluktan gençliğe adım atan kızların hayatında pek çok değişiklik olur. Gerek fiziksel gerek duygusal bu değişikliklerin en farklısı şüphesiz adet dönemidir. Genç kızlar adet kanamaları ve döngüsü ile ilgili bilgilendirilmelidir. Geleneksel olarak değerlendirilen, hatalı uygulamalar nedeni ile halen pek çok genç kız psikolojik sorunlar yaşamaktadır. Adet dönemininin gerekliliği ve detayları ile ilgili bilgi verildikten sonra genç kız son derece doğal olan bu deneyimden korkması ve çekinmesi gerekmediğini anlayacaktır. İnsanlar bilmedikleri şeylerden korkarlar.

Adet kanaması vücudun bir canlı meydana getirecek olgunluğa erişmeye başladığını ve bir yetişkin olmaya hazırlanıldığını işaret eden son derece doğal ve olağan bir durumdur. Adet kanamasının başlama yaşı 10-14 arasında değişmekle birlikte bu zamana fiziksel durum ve kalıtım büyük ölçüde etki eder. Henüz adet görmeye başlamamış kızların bu konu ile ilgili endişelenmeleri gerekmez. Uygun zaman geldiğinde adet kanaması oluşacaktır.

Devamı »

Kreminiz Gerçekten Koruyor mu?

Günlük olarak kullanılan nemlendirici ya da kırışık giderici kremler ultraviyole ışınlara karşı koruma malzemesi barındırmayabilir. Bu nedenle güvenilerek kullanılan ürünler cilt kanseri, kırışıklık ve lekelerin oluşumunu engelleyemeyebilir. Koruduğumuzu sandığımız cildimiz tamamen savunmasız olabilir.

Cilt kremlerinin hepsi değişik maddeler içeren şekilde formüle edilmektedir. Pek çok şirket ürünlerinin ultraviyole ışınlarına karşı koruyucu olduğunu beyan etse de bu ışınlar A ve B tipi olarak iki çeşittir. Ürün etiketlerinde UV-A ve UV-B koruyucusu olduğunu bildiren ibareler olmalıdır.

Devamı »