Çocuklarda Konsantrasyon Sorunları

Küçük çocuklar, özellikle erkek çocukları çoğu kez sınıflarında “dikkatsiz”, “konsantre olamıyor” şeklinde betimlenmiştir. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olsun ya da olmasın bu çocuklara yardımcı olmanın tek şekli ilaçlar olmamalıdır. Bu tür çocuklar görevlere odaklanma, konsantre zorluğu, sınıfta içine kapanma ya da sık sık ödevini unutma gibi durumlarla karşımıza çıkar. Aslında çok parlak görünmelerine rağmen sürekli bir sorun yaşarlar.

Bu durumda yapılması gereken çocuğun bir uzmana kontrol ettirilmesidir. Dikkat eksikliği ya da hiperaktivite bozukluğu yaşayan pek çok insandan biri olma ihtimalleri bulunmaktadır. Konsantrasyon ve dikkat son derece önemlidir. Dikkatsizlik ve konsantrasyon güçlüğü bir dereceye kadar normal olurken belirli bir seviyeden sonrası temel yaşam ve öğrenme becerilerinin eksik kalmasına neden olur. Bir ebeveynin bu tür bir çocuk için yapabileceği pek çok şey vardır.

Devamı »

3-D Görüntüler Çocukların Gözlerini Bozabiliyor

3 Boyutlu oyun ve film üreticileri 6 yaşından daha küçük çocukların bu görüntülerle çok fazla haşır neşir olmamaları gerektiği konusunda aileleri uyarıyor. Göz doktorları bu görüntülerin gelişmekte olan çocuk gözlerinde nasıl bir etki bırakacağının bilinmediğini bu yüzden son derece dikkatli olunması gerektiğini öğütlüyor.

Özellikle 3 boyutlu oyun konsolları ve oyun üretimi yapan Nintendo şirketi çok uzun sürelerle bu görüntüleri izleyen çocukların kendilerini hasta hissedebilecekleri konusunda görüş bildiriyor. Ürettikleri oyun konsollarında 6 yaşından küçük çocuklar için ailelerin 3D erişimi engellemelerini iletiyorlar.

Devamı »

Bayılma Nedir?

Bayılma kişinin bilincinin geçici kaybıdır. Bayılmaya beyne oksijen ulaşmaması başta olmak üzere pek çok neden vardır.

Vagus sinirinin aşırı uyarılması ile kalp hızının yavaşlayıp tansiyonun düşmesi en sık görülen nedendir. Sinirin uyarılması ise yoğun stres, korku, acı gibi nedenlerle olur.

Kalp anormallikleri, tansiyon düşüklüğü bayılmaya sebep verebilir.

Herkes bayılabilir. Ancak yeterince su almayanlar ve hamileler daha fazla risk altındadır.

Devamı »

Arpacık

Arpacık göz kapağında yerleşen ağrılı bir enfeksiyondur. Dış görünüşü bozmasının yanında oldukça acı veren bir deneyimdir. Arpacıklar iç arpacık ve dış arpacık olarak iki çeşittir.

Dış arpacığın nedeni göz kapağı kenarındaki yağ bezine yerleşen Staphylococcus bakterisinin oluşturduğu enfeksiyondur. Göz ışığa duyarlılık kazanır, gözyaşı salgısı artar ve gözde yabancı bir cisim varmış hissi yaşanır. Arpacığın içinde bulunan irin genellikle sıcak kompresle boşaltılır ancak bunun ileri dönemlerde yapılması sakıncalıdır. Çünkü kirpik köklerinin sıklığı nedeni ile irin başka yerlere bulaşarak arpacığın iyileşme sürecini etkiler. İlk zamanlarda arpacık şişmiş ve kızarmış bir sivilceye benzer. Daha sonra şişlik artar ve kızarıklık daha yaygınlaşır. Göz kapağının tamamen kapanmasına neden olabilir.

Devamı »

Dişlere Dost Yiyecekler

Özellikle diş ve dişeti sorunlarında doğru beslenmenin önemi büyüktür. Bazı gıdalar dişlerde hasarlara neden olurken, bazıları diş sağlığını korumaktadır.

Diş plakları dişlerin tüm yüzeyini kaplayan yapışkan besin, bakteri ve diğer maddelerin oluşturduğu görünmez bir film tabakasıdır. Fazla şeker ya da nişasta plak ile temas ettiğinde dişlere 20 dakika içinde saldırır. Tekrarlanan saldırılar diş çürümelerine yol açar, diş minesini bozar. Ayrıca plaklar dişeti ve çene kemiğine zarar veren toksinler üretir.

Devamı »

Eşi Hamile Kalamayan Erkekler E Vitamini Kullanmalı

Çocuk sahibi olmak isteyen aileler için beklenen en heyecanlı haber gebelik testi sonuçlarıdır. Hamile kaldığını öğrenen ve bebek isteyen çiftler büyük sevinç yaşarlar. Öte yandan beklenen haberin gelmemesi son derece üzücü olabilir. Geleneksel ataerkil toplumlarda bebek sahibi olunamaması genellikle kadının hatası gibi algılansa da, hamilelik ve sonrasında bir bebek dünyaya getirmede kadın ve erkeğin eşit sorumluluğu vardır. Son yapılan bir araştırmada gebelik ve doğumla ilgili süreçte erkeklerin de büyük önemi olduğunu gözler önüne sermiştir. E vitamini ve çinko gibi vitamin ve mineral takviyeleri ile antioksidan alan erkeklerin eşlerinin hamile kalma şansları dört kat artmaktadır.

Devamı »

Gıda Zehirlenmesi

Gıda zehirlenmesi insan sağlığını tehdit eden kötü koşulların en önemlilerindendir. İnsan vücudu yiyeceklerle bulaşan bakteriler tarafından oluşturulan toksinlere tepki verir. Strafilokok, salmonella ve campylobacter adlı bakteriler en önemli besin zehirlenmesi nedenleridir.

Gıda zehirlenmelerinin en önemli belirtileri bulantı, ateş, halsizlik, karın ağrısı, kramplar ve şiddetli ishaldir. Gıda zehirlenmesi vakalarının pek çoğu önlenebilirdir. Zehirlenmelerin en önemli nedenleri hatalı kullanım, besin hazırlamada hijyene önem vermemek, bayat yiyecekleri yemek ve saklama koşullarının yetersizliğidir. Besin zehirlenmelerine karşı en önemli önlem ellerin her fırsatta sabunla yıkanmasıdır.

Devamı »

Griple Savaşmanın 10 Yolu

Grip özellikle soğuyan havalarla birlikte herkesin kabusu haline gelen bir hastalık. Doktora başvuru nedenleri arasında birinci sırada yer alan bu hastalık, en çok işgücü kaybına da neden olmakta. Gripten korunmak ve yakalanıldığında en kısa sürede iyileşmek için şu 10 öneriyi dikkate almalısınız;

1- Beslenmenize Dikkat Edin: Grip esnasında şeker ve işlenmiş gıdaların alınmasını durdurmalısınız. Deyim yerindeyse “gerçek gıdalarla” beslenmelisiniz. Bunlar sebze ve meyveler başta olmak üzere yağsız et, balık, yumurta ve tohumlardır. Vejeteryanler için soya, mercimek ve fasulye protein ihtiyacını karşılayacaktır. Aç kalmayın ancak fazla da yemeyin.

Devamı »