Daha Sağlıklı Olmanın 10 Yolu

Hayatımız bir koşuşturma içinde sürüp gidiyor. Daha iyi şartlarda, daha mutlu yaşamak için çalışıp duruyoruz. Herşeyin en iyisini amaçlarken öyle bir şey var ki, onu kaybettiğimiz takdirde tekrar bulmanın çok güç olduğu şey, sağlığımız. Sağlığımız bizim en değerli hazinemiz. Sağlığımızı korumak ve geliştirmek için şu on ipucuna dikkat etmemiz bize çok yarar sağlayacak:

1- Sabah uyanır uyanmaz bir bardak su için ve kahvaltıyı yarım saat sonraya bırakın. Bu tüm sistemlerimizi ve özellikle sindirim sistemini uyararak güne hazır olmamızı sağlayacaktır. Gün içinde belirli aralıklarla temiz su için.

2- Besinleri her zaman iyi çiğneyin. Sağlıklı ve dengeli beslenin.

3- Uyumadan önceki son 2-3 saat yemek yemeyin.

Devamı »

Migren Çocukların da Derdi

Migren, kız ya da erkek ayırdetmeksizin çocuklarda ve ergenlerde de görülen bir problemdir. Çocuklar da migren atağı yaşar, ancak genellikle teşhis edilmediğinden erişkin yaşlara kadar tedavi edilmez.

Çocuklarda görülen migren atakları erişkinlerinkine benzemez. Çocuklardaki ataklar bir ya da birkaç saat süren, kısa süreli ve seyrek ataklardır. Yetişkinlerde görülmeyen karınsal migren adlı bir belirtileri vardır. Çocuklardaki migren daha çok tek taraflı, alnın ya da kafanın tam ortasında ağrı yapar. Işık ve bazı renkleri görme sorunu olabilir.

Çocukluk çağında migren sorunu yaşayanların yüzde 70’inde baş ağrısına eşlik eden karın ağrısı, bulantı ve kusma vardır. Başın arkasının ağrıması çok nadirdir. Ağrının yanında baş dönmesi olabilir. Atak genellikle uyunup uyanılmasının ardından sona erer.

Devamı »

Hepatit B Nedir?

Kronik hepatit B, virüslerin neden olduğu ve karaciğer yetmezliği, kanser ya da siroza neden olabilen bir hastalıktır. Kanser yapan etkenlerde sigaradan sonra ikinci sıradadır.

Hepatit B virüsü ile karşılaşan ve önemli bir sağlık problemi olmayan erişkinler genellikle iyileşir ve hastalığa karşı bağışıklık sağlayan antikorlar üretirler. İyileşemeyen hastalar toplam hastaların yüzde onu kadardır ve virüsleri vücuttan uzaklaştıramadıklarından hastalıkları kronikleşir. Kronikleşen hepatit B hastalığının siroz ve akciğer dönüşme riski çok fazladır. Özellikle sirozlaşan hastalarda tedavinin mümkün olmaması nedeni ile 5 yıl içinde yaşama veda edilmektedir.

Devamı »

Hamilelikte Cinsellik

Kanada’da bulunan Newfoundland Memorial Üniversitesi araştırmacıları yaptıkları bir araştırmada gebelik sırasında cinsel ilişkinin bazı durumlarda gebeliği tehlikeye attığını doğruladı. Özel durumlar dışında gebelikte cinsel ilişki güvenli olarak kabul edilir.

Cinsel ilişkinin önerilmediği durumlar ise şöyle sıralanmaktadır: Daha önce ilk üç aylık dönemde düşük yapılmış olması, rahim ağzı açılması sorunu, plasentada ayrılma, birden fazla bebek taşıyor olmak, aile geçmişinde prematüre doğumların varlığı ya da erken doğum olacağına dair işaret olması, kadın ya da eşinde cinsel yolla bulaşan hastalıkların varlığıdır.

Devamı »

Kanser Nedir?

Kanser her yıl milyonlarca insanı etkisi altına alan, erken ölüm nedenlerinin içinde başı çeken ve doğal oalrak korkulan bir hastalıktır. Kanser genetik faktörler, çevresel etkilere uzun süre maruz kalma, sigara kullanımı ve kötü beslenme gibi nedenlerle gelişen bir hastalıktır.

Kanser hücrelerde başlar. Vücudumuz milyonlarca hücrenin birleşerek dokuları ve bu dokuların birleşerek organ, kas, deri ve kemik gibi formları oluşturması ile meydana gelmiş bir sistemdir. Hücrelerde anormal bir büyüme meydana gelir ve bu büyüme zamanla tümör denilen topaklanmaları oluşturur. Bunlar kan ve lenf sistemi aracılığı ile vücudun diğer kısımlarına yayılabilir. Tümörler iyi huylu (kanser olmayan) ve kötü huylu (kanser olan) olarak iki şekilde değerlendirilir. İyi huylu tümörler genellikle vücutta yayılmadan bir yerde kalır ve hayatı tehdit etmez.

Devamı »

Unutkanlık

Unutkanlık zaman zaman normaldir. Sık görüşmediğimiz birinin adını ya da yapacağımız bir işi unutmak alışılagelmemiş bir durum değildir. Günlük hayatta sıkça başımıza gelir. Bu tür unutkanlıklar endişeye neden olmazken, özellikle 65 yaş sonrası gelişmeleri halinde Alzheimer hastalığı endişesi oluştururlar.

Unutkanlık yaşlılıkla birlikte artabilir ancak yaşlanmanın bir sonucu değildir. Hafızanın iyi çalışması sağlıklı sinir hücrelerini, beyne iletilen kan ve besinlerin sağlıklı olmasına bağlıdır. Yaşlılık sinir hücrelerini küçülterek dolaşımı zayıflatarak kan ve besinlerin beyne iletilmesini engelleyerek unutkanlıklara neden olabilir. Felç geçirmekte unutkanlık ve hatta ciddi derecede hafıza kaybına neden olabilir. Hafıza kayıpları ve unutkanlık bazen tedavi ile geri döndürülebilirdir.

Devamı »

Romatoid Artrit

Artrit eklem iltihaplarını tanımlamakta kullanılan terimdir. Artritlerin yaklaşık 100 türü vardır ve romatoid artrit en sık rastlanan artrit çeşitlerindendir. Bağışıklık sistemi kaynaklı bir hastalık olan romatoid artrit eklemlerde ve kılıflarında ağrıyla seyreden iltihaba yol açar. Bağışıklık sistemi buna karşı antikor üreterek enfeksiyona kontrolsüz olarak saldırır ve böylece kıkırdak ve eklemlerde hasar ve yıkım oluşur. Romatoid artrit günlük aktiviteleri etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır.

Romatoid artrit belirtileri kişisel olarak değişmekle birlikte genellikle etkilenen alanlar parmaklar, bilekler, diz, ayaklardır. Ani ve şiddetli gelen krizlerle, gribe benzeyen işthasızlık, bitkinlik gibi etkiler, eklemlerde sertlik, sıcaklık ve ağrılar, kırmızılık ve şişliktir. Şiddetli romatoid artritlerde derilerde kırmızılaşma, kulak-burun ve saçlı deride deformasyona neden olabilmektedir.

Devamı »

Diş Eti İltihabı

Diş eti hastalıkları genellikle ciddi ancak çoğunlukla gözardı edilen sağlık sorunlarındandır. Başlangıçta kırmızı ve şişkin olan diş etleri kanamalıdır. Tedavi edilmediğinde yumuşak dokuda çok ciddi enfeksiyonlara yol açar ve diş kaybı ile çene kemiklerinde hasara yol açar.

Kronikleşmiş diş eti iltihabı kan şekerini yükseltir, kalp krizi ve felç riskini arttırır. Hamile kadınlarda doğmamış bebeğin sağlığını etkiler ve prematüre doğumlara neden olabilir.

Diş eti hastalıklarının en bilinen nedenleri sigara kullanımı, kalıtım, bağışıklığın zayıflaması ve en önemlisi ağız ve diş hijyenine uyulmamasıdır. Pek çok diş probleminde olduğu gibi diş eti iltihabı şeker ve nişastalı besinlerin diş üzerine yapışarak bir tabaka oluşturması ve bakterilerin burada yerleşmesi ile başlar.

Devamı »