Bitlerle Savaş

Özellikle okul çağında çocukları olanların korkulu rüyasıdır bitler. Hiç farkında olmadan başa hatta vücudun diğer bölgelerine yerleşerek yumurtalarını bırakırlar ve büyürler. Kanımızdan beslenirler ve en kötüsü de neden oldukları kaşıntıdır.

Bitlerden kurtulmak için eczanelerde çeşitli şampuan ve losyonlar satılmakta ve bu kimyasallar genellikle oldukça başarılı sonuçlar elde edilmesine neden olmaktadır. Ancak bitlerden tamamen kurtulmak için bit şampuanlarını kullanmak tamamen yeterli değildir.

Devamı »

Reflü Nedir?

Kısaca reflü olarak bilinen gastroözafagial reflü hastalığı yanma ve ağrıya neden olan ve mide asitinin yemek borusuna çıkmasıyla seyreden bir sindirim sistemi problemidir. Pek çok insan sadece mide ekşimesini reflü zanneder oysa ki reflü hastalığı sadece mide yanması demek değildir. Buna karşın tüm insanların yarısında reflü problemi vardır ve bu sorun hemen hemen haftada bir defa sorun yaratmaktadır.

Yemek borusunun sonu ve midenin başlangıcında bir kas bulunur. Bu kas yiyecek ve içecekleri mideye aldıktan sonra kapanır. Kas zayıflarsa mide asiti yemek borusuna geri çıkar ve mide yanmasına neden olur. Mide asitinin sürekli yukarıya çıkması yemek borusunda iltihap ve hassasiyete neden olur. Bu da yutma ve solunum problemleri ile göğüs ağrısına neden olur.

Devamı »

Beslenme Nedir?

Beslenme, insanların gelişme, büyüme, sağlıklı ve aktif olarak uzun zaman yaşaması için gereken maddeleri gerekli kadar alması ve vücudunda kullanmasıdır. Bebekler, yaşı ilerlemiş kişiler ve hamileler yetersiz beslenmeye karşı oldukça duyarlıdır. Dengesiz beslenme nedeniyle sağlıklarını hızla yitirebilirler.

Beslenme toplumun ve onu oluşturan fertlerin hayatlarını etkileyen önemli bir faktör ve temel bir gerekliliktir. Sağlıklı bir toplum için sağlıklı bireylerin olması ve dolayısıyla dengeli ve yeterli beslenme şarttır. Gereksinimlerin biri alınmadığı ya da az/çok alındığında sağlığın kötü etkilendiği kanıtlanmış bir gerçektir. Yaşam çevrimi doğumla başlar ve ölümle sona erer. Yaşam çevriminin doğru ve sağlıklı işleyebilmesi için beslenme yeterli, dengeli olmalıdır.

Devamı »

Parmak Emme

Parmak emmek çocukluk döneminde başlayan parmakları ağıza sokma alışkanlığıdır. Stresi gidermekten daha rahat hissetmeye uzanan bir neden yelpazesi vardır.

Tüm çocukların yarısı yaşamlarının ilk haftasında emme ile ilgili sorunu olmuştur. Heniz doğmadan ultrason resimlerinde bile parmak emen pek çok bebek görülmektedir. Bebeğin dünyası nesneleri keşfetmek için emmeye yatkındır. Dünyanın her yerinde çocuklar tarafından devam ettirilen bir alışkanlıktır. Baş parmağı emme güvenlik, konfor ve rahatlamanın çocuk dünyasındaki karşılığıdır.

Devamı »

Gebelikte Kanama

Gebelik döneminde kanama dönemine göre pek çok farklı durumun habercisi olabilmektedir. Kanamalar gebeliğin erken dönemi (İlk üç ay ) ve daha sonraki dönemlerde farklı değerlendirilmektedir.

Gebeliğin ilk 3 aylık dönemindeki kanamalar erken gebelik kanamaları olarak adlandırılır. Bu dönemdeki kanamalar anne adayını en çok endişelendiren kanamalardır. Bu dönemde kırmızı lekelenmeler ya da daha yoğun olan kanamalarda mutlaka kontrolünde olduğunuz doktoru aramalısınız. Kanamalar ters giden durumların habercisi olabildiği gibi endişe edilmesine gerek olmayan durumlara da işaret edebilir.

Devamı »

Şeker Hastalarına Beslenme İpuçları

Şeker hastalığı bir defa yakalanıldığında yaşam boyu devam eden ve geri dönüşü olmayan bir hastalıktır. Şeker ya da diğer ismi ile diabet hastalığı olan bir kişinin tedavisini sürdürmesinin yanısıra yaşam biçimi ile ilgili tedbirleri alması, beslenmesine dikakt etmesi çok önemlidir. Özellikle insülin enjeksiyonu gerekmeyen tipteki şeker hastaları beslenmelerine dikkat edilerek ilaç kullanımlarını en aza düşürebilmektedir.

Şeker hastalığı olan birinin beslenmesinde uymak zorunda olduğu kurallar olduğu kadar, daha sağlıklı yaşamasını sağlayan ipuçları bulunmaktadır. Bunlar:

Devamı »

Tırnak Yiyenlerde El Bakımı

En yaygın tırnak sorunlarının başında tırnakları yolma ve ısırma gelmektedir. Bu alışkanlıklar her yaş grubunda görülmektedir. Koparma ve ısırma / yeme hareketleri tırnak etrafındaki katikül denilen derinin yoğunlaşmasına ve enfeksiyon kapma olasılığının artmasına neden olur. Ayrıca temiz olmayan tırnakların ısırılması ve akabinde bunların yutulması ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Bu alışkanlıklar genel olarak sinir bozukluğu, endişe ve depresyon durumlarında ortaya çıkmaktadır. Bu tip alışkanlıkları olan kişilerde kesme, kısaltma yerine tırnakların uzatılması önerilmektedir. Böylece derinin kendisini tedavi etmesi için zaman tanınarak iltihaplanma ve hastalık oluşumu azaltılır.

Tırnakları ile ilgili kötü alışkanlığı olan kişiler başta olmak üzere herkes tırnaklarını losyonlar yardımı ile nemli tutmalı ve ayda en az bir defa bakım uygulanmalıdır. kuru ciltli kişilerde bu bakım daha sık yapılabilmektedir. Derinin kurumasına izin verilmeden yapılan bakımlardan sonra ağrı, şişlik kızarıklık olmamalıdır.

Devamı »

Bunama

Bunama zihinsel işlevlerin tamamını etkileyen, dil, hafıza ve yargı yeteneği üzerinde aşamalı olarak gerçekleşen bir bozukluktur. Genellikle ileri yaşlarda görüldüğü bilinmesine karşın herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Yapılan araştırmalarda 65-74 yaş arası nüfusun yüzde 1’i, 75-84 yaş arası nüfusun yüzde 14’ü ve 85 yaş üstü nüfusun yüzde 47’sinde bunama olduğunu saptamıştır. Bu sonuca göre ilerleyen yaşın demans yani bunama için önemli bir risk olduğu kabul edilmiştir. Yaşlanmanın yanında cinsiyet, eğitim, sosyal sınıf gibi pek çok faktör bunamayı etkilemektedir. Yani bunama yaşlanmanın kaçınılmaz sonucu olarak düşünülmemelidir.

Devamı »