Adet Öncesi Sendromu

PMS, adet döngüsünün kanama olmayan son günlerinde başlayarak kanamanın başlaması ile hızla normale dönen, kadının hayatını ve iş/okul başarısını etkileyebilen duygusal, zihinsel ve davranışsal sorunların bütünüdür.

PMS yani premenstrüal (adet öncesi) sendromun en genel belirtileri karın bölgesinde şişlik, sinirlilik ve öfke hali, memelerde acı ve hassasiyet, ağlamaya yatkınlık, herşeyden kolayca rahatsız olabilme, sinirlenme, halsizlik, eklelerde su toplanması ve beslenmede görülen değişikliklerdir. Bu belirtiler adet gününe yaklaşık 7-10 gün kala başlar ve kanama başlayana kadar devam eder.

Devamı »

Sertleşme Sorunlarının Fiziksel Nedenleri

Sertleşme sorunları erkeklerin yaşadığı cinsel problemlerin en başında gelir. Cinselliğin günümüzde halen bir tabu olarak görüldüğü toplumumuzda pek çok kişi bu problemi dile getirmekten çekinmekte ve rahatsızlıkların büyük kısmı teşhis edilmemekte ve tedavi edilememektedir.

Sertleşme sorunları fiziksel kökenli ve psikolojik kökenli olarak iki ayrı kategoride değerlendirilmektedir. Bu kategorilere giren nedenler ise çok çeşitlidir.

Sertleşme sorununun en çok görülen şekli kardiyovasküler sistem hastalıklarıdır. Dolaşım sorunu olan bireylerde kan akışı sağlıklı olarak olmadığından sertleşme üzerinde negatif bir etkisi olmaktadır.

Devamı »

Pişikler

Pişik özellikle küçük çocuklarda üreme organları çevresi, karnın alt kısmı ve kalçalaın kıvrımlarında görülen kırmızı desenlerdir. Derinin dış tabakası kendini korumak için bir engel oluşturur. engelin başarısız olması pişiklerin gelişimi ile sonuçlanır.

Pişik nem, kimyasal maddeler gibi dış etkenlerle uzun süre temastan meydana gelir. İdrar ve dışkıdaki maddeler hassas deriyi irite ederek kırmızılaşmayla sonuçlanır.

İshal pişikleri arttıran bir başka nedendir. Bakterilerin bölgeye yerleşmesi de pişiği tetikler. Pişikler genellikle üç yaşına kadar sık görülmekle birlikte yetişkinlerde bile zaman zaman oluşabilir.

Devamı »

İşyerinde Rahatlama

Sanıldığı gibi işyerinde rahatlamak için sadece kahve molalarını beklemek gerekmez. İşlerin yoruculuğu, stres yüklenmesi gibi yıpratıcı durumlardan kaçınmak için basit bir egzersizle kendinizi yenileyebilirsiniz.

Oturduğunuz yer rahat değilse egzersizleri yapabileceğiniz rahat ve arkası dik bir sandalye bulun. Mümkünse gözlerinizi kapatın. Gözünüzü kapatmak zorunda değilsiniz ama bu rahatlamanızı daha da etkili hale getirecektir.

Derin bir nefes alın ve içinizden beşe kadar sayın. Nefesinizi verin ve beşe kadar tekrar sayın. Bu hareketi 2 defa tekrarlayın.

Devamı »

Biraz Uyku : Bütün İsteğim Buydu

Pek çok insan uyumakta güçlük çeker, ya da uyusa bile sorunlu bir uyku geçirir. Uykuya dalma sorunu, gece uykudan uyanmak ve tekrar uyuyamamak ya da sabah çok erken uyanmak gibi sorunlar görülebilir.

Uykusuzluk çoğunlukla bir hastalık değildir. Vücudun birşeylerin doğru olmadığını göstermesinin bir yoludur. Bir çok şey uykusuzluğa neden olabilir. Fazla kafein, çalışma saatlerinin değişikliği, romatizma gibi kronik hastalıklar…

Erişkinlerin yüzde 30 ila 40’ında uykuyla ilgili bir sorun bulunmaktadır. Yaşla beraber artar ve kadınlarda daha ortaktır. Uykusuzluk ciddi olabilir. İş ve okul başarısını etkileyerek gerginlik ve endişe hissettirebilir. Uykusuz kalan insanlar yorgun ve sinirlidir. Konsantre olmada güçlük çekerler. Kazalara daha açık hale gelirler ve diğer sağlık sorunlarına yakalanma riskleri artar.

Devamı »

El Yıkamanın Önemi

Ellerin sık sık ılık su ve sabunla yıkanması bulaşıcı hastalıkları önlemenin en etkili yoludur. Bakteri ve virüslerin en temel geçiş yolu el teması ile olmaktadır. Elleri yıkamak zararlı mikroorganizmaları öldürerek ya da su ile akmalarını sağlayarak ciltten uzaklaştırır.

El yıkamanın doğru yapılması koruyuculuğunu arttırır. Elleri doğru yıkamak için öncelikle su açılarak eller ıslatılır. Su yakıcı sıcaklıkta olmamalıdır. Sabun alınarak tüm elleri örtecek şekilde köpürtülür. Uzmanlar sıvı sabun ile yıkamanın daha etkili olduğunu düşünmektedir. Köpüklenen eller yaklaşık bir dakika boyunca ovalanır. Eller hiç köpük kalmayacak şekilde durulandıktan sonra kağıt bir havlu ile su kapatıldıktan sonra sıcakhava ya da kağıt havlu ile eller iyice kurulanır.

Devamı »

Lazerle Cilt Soyma

Yara izleri, sivilcelerden kalan izler, kırışıklık ve deri lekelerini gidermek için kullanılan metodlardan biri de lazerle zoymadır. Deri üzerine genellikle sıcak karbondioksit gazıyla birlikte lazer ışını iletilmesi ile uygulanır.

Dermatolog deri yüzeyinin dayanabileceği şiddetteki ışını ilgili bölgeye odaklayarak izlerin olmadığı derinliğe kadar soyma işlemi yapar. Üstte bulunan ölü tabakaların yakılması sonucu alttan sağlıklı ve hasarsız deri çıkar. Ortaya çıkan deri daha sıkı ve düzgündür.

Devamı »

Doğru Zayıflama

İnsanlar çoğu zaman düşünmeden kulaktan duyma bir kısım yanlış inançları uygulamaya çalışarak kilo kaybedeceklerini düşünürler. Bu yanlış uygulamalar sonucu kendilerini gereksiz bir açlığa mahkûm ederler. Hatta yetersiz beslenme durumuna düşerler. Aç kalarak kilo kaybedeceklerini sanmaktadırlar.

Yaş ilerledikçe insanda doğal olarak vücut ağırlığında artış görülür. Besinlerin türü, kalıtım ve egzersiz alışkanlığına bağlı olarak biriktirilen yağ miktarı değişir. Kalıtım değişmez bir faktör olmasına rağmen, beslenme ve egzersiz alışkanlığı yağ oranının artmasını veya azalmasını belirleyen faktörlerdir. 30 yaşından sonra serbest yağ kütlesi giderek artmaktadır. Bu durum kas kütlesindeki azalma ve kemik minerali kaybından oluşur. Her iki şartlarda kısmi olarak fiziksel aktivitedeki azalmadan sonuçlanır.

Devamı »