Hamileler Ne Sıklıkta Kontrol Edilmelidir?

Doğum öncesi bakım, anne adaylarının sağlıklı bir hamilelik geçirmesi, genel sağlıklarının gebelik süresince de korunması ve bebeğin sağlıklı olarak dünyaya gelmesini amaçlamaktadır. Gebeliklerden önce çeşitli rahatsızlıkları olan anne adaylarının bu hastalıklarının ilerlememesi ve hamileliklerinde kendileri ve bebekleri adına tehlike yaratmaması açısından sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

Annede oluşabilecek hastalıkların erken teşhis ve tedavisini sağlamak, gebelik risklerini belirlemek ve bebeği karın içinde izlemek doğum öncesi kontrollerin ana hedefidir.

Devamı »

Selülit Nedir?

Selülit aslında sadece vücut yağıdır. Yerleştiği yer itibari ile farklı bir görünüşe sebep olur. Yağın selülit olarak görüldüğü yerde deri ve bağlayıcı dokuda küçük odacıklar vardır ve yağ bu alanlara birikerek gamzeli denilen ya da portakal kabuğuna benzetilen bir hal alır.

Erkeklerde selülit görülmemesinin nedeni onların epidermis tabakalarının kadınlara oranla daha kalın oluşudur.

Selülit genellikle kalça, üst bacak arkaları, kalın altı ve kolların üst bölümünde görülür. Selülit sanıldığı gibi sadece portakal görünüşü ile değil geniş ve yayvan yağ tabakaları şeklinde de görülür.

Devamı »

Toksik Şok Sendromu

Toksik şok sendromu Staphylococcus aureus bakterilerinin sebep olduğu, nadir görülen ancak oldukça ciddi ve ölümcül etkilere sahip olan bir hastalıktır. Vücutta biriken toksinler organlara saldırarak vücutta kırmızılıklar ve yüksek ateşle seyreden bir şok oluşmasına neden olur. Toksik şok sendromu bakterinin bulaştığı kişileri etkilerken genellikle tampon kullanımı ile ilişkilendirilmektedir.

Tampon kullanımı ile riskin artmasına karşın çocuk ve erkeklerde de bakteri bulaşması sonucu sendrom gelişebilir. Tamponların tam olarak hangi şekilde etkili olduğu bilinmemekle birlikte uzun süre kalmasının bakteri üretimine uygun bir ortam sağlaması, kullanılan maddenin bakteriler için uygun olması, tamponun dölyolu salgılarının yapısını değiştirmesi sebepler arasında düşünülmektedir.

Devamı »

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite sık sık başka sorunlarla karıştırılan bir rahatsızlık olmasına karşın dört asıl tanı şartı bulunmaktadır. Bunlar dikkati verememe, dikkatin çabuk dağılması, duygu ve davranışlarda dürtüselliğe yer vermek, aşırı hareketlilik ve yerinde duramamaktır.

Bir kişide dikkat eksiksikliği ve hiperaktivite olduğunu söylemek için bu şartlardan en az ikisinin görülmesi, 6 ay süreklilik göstermesi ve hayatta sorunlara yol açması gerekir.

Devamı »

Erken Boşalmanın Nedenleri

Erken boşalma pek çok erkeğin sorunu ve başlarına gelmesinden korktukları bir durumdur. Erken boşalma özde cinsel ilişkinin istenildiği kadar uzatılamaması olsa da, çeşitli kaynaklar 30 saniye ile 2 dakika arasında kalan süre içinde boşalmanın gerçekleşmesine erken boşalma demektedirler.

Erken boşalmanın psikolojik ya da fizyolojik pek çok nedeni vardır. Cinsel ilişkinin fazla heyecan taşıması erken boşalmanın nedenlerinden biridir. Tamamen sekse odaklanan birey, ilişkiye girmeden dahi boşalabilir. Genellikle genç erkeklerde görülen bu erken boşalma tipi deneyimsizliğin işaretidir ve muhtemelen zaman içinde düzelecektir.

Devamı »

Akne ve Hijyen

Akne ya da diğer adıyla sivilcelerin kir yüzünden olduğu gibi bir inanış varsa da bu doğru bir bilgi değildir. Akneler cildin yenilenmesi, hormonal denge gibi kontrol edilemeyen bazı faktörlerin, kontrol edilebilen beslenme yaşam tarzı gibi etkenlerle birleşmeleri sebebiyle oluşur. Kontrol edilebilen faktörlerden biri de cildin temizliğidir.

Akneli bir cildi sadece temiz olması amacıyla sık yıkamamak, ovmamak gerekir. Günde iki kere yıkamak yeterlidir. Fazla yıkayarak akneli bölgeleri tahriş edebilirsiniz. Aşırı yıkamak yağlanmayı arttırarak sivilcelerin daha da fazlalaşmasına yol açar.

Devamı »

Bebeklerde Reflü

Geviş getirme benzeri bir hareket olan ruminasyon, küçük bebeklerde bazen görülen, anne sütü ya da mamanın ağzına gelerek tekrar yutulmasıdır. Büyük ancak zihinsel özürlü çocuklarda da nadiren görülebilmektedir. Bu durum bebeklerde reflü belirtisi olabilir. Reflü mide içindekilerin yemek borusuna gelmesidir. Ortalama olarak her 10 bebekten birinde reflü olduğu tahmin edilmektedir.

Bebeklerde reflünün en önemli belirtisi kusmadır. Yemek esnasında ve sonrasında olan kusmalar öğün aralarında hatta gece uykuda bile tekrarlayabilir. Yatırıldığında huzursuzlanma, öksürük ve huysuzluklar sergileyebilen bebeklerde zaman ilerledikçe yemek borusu kızarmaları ve yaraları oluşur. Çünkü mide içeriğinin asit oranı yemek borusu için uygun değildir ve duyarlılık oluşturur. Böylece bebekte yeme ya da emmeyi reddetme, yerken ağlama gibi belirtiler oluşur.

Devamı »

Sağlıklı Beslenmenin 10 Altın Kuralı

Uzmanlar sağlıklı yaşamak için sağlıklı beslenmenin şart olduğunu söylüyorlar. Peki sağlıklı beslenme denilince ne anlıyoruz. Bu kurallar nelerdir?

1- Tükettiğimiz gıdalar çeşitlilik göstermelidir. Yani tüm besin gruplarından ayrı ayrı ihtiyacımız olan tüm yiyecekleri tüketmeliyiz.

2- Tüketilen gıdaların kalorileri ve verdikleri enerji bilinmelidir. Güçsüz kalmamak için yakacağımızdan çok az, kilo almamak içinse yakabileceğimizden çok fazla kalori alınmamalıdır.

Devamı »