Tik Nedir?

Tik,aniden gelişen tekrarlayıcı, belli bir ritmi olmayan, hızlı ve tekdüze olarak bazı hareketlerin yapılması ya da seslerin çıkarılmasıdır. Zamanla artma ya da azalma gösterebilirler. Basit tikler ani, hızlı, anlamsız ve tekrarlayıcıdır.

Basit ses tikleri boğaz temizleme, burnunu çekme, öksürme, havlamaya benzer sesler çıkarma, hırıldama olarak görülebilmektedir. Basit hareket tikleri ise dudak ısırma ya da yalama, belli bir mimiği tekrarlama, burun kıvırma, kafa salınımları olarak değerlendirilebilir.

Devamı »

Çocuk ve Fiziksel Şiddet

Fiziksel şiddet, kaba kuvvetin, kurbanın sindirilmesinde ya da korkutulmasında yaptırım aracı olarak kullanılmasıdır. Tokatlama, çimdikleme, ısırma, itme, tekmeleme, boğazına sarılma, eline geçirdiği cisimle saldırma, kemik kırma, evden kovma, terk ve ölüm fiziksel istismar kapsamında yer almaktadır.

Fiziksel istismarı uygulayan aileler genelde, eğitim ve gelir durumu düşük aileler, parçalanmış aileler, alkol ve madde bağımlılığı olan ailelerdir. Anne babanın beklentileri ile çocuğun gelişim kabiliyetleri uyumsuz ve anne babanın çocuklardan beklentileri yüksek ise fiziksel şiddet ihtimali artmaktadır. Sosyal çevreden kopuk yaşayan ailelerde, çocuğa yönelik fiziksel istismar uygulama riski fazladır. Çocukların yaşları, cinsiyeti ve sağlık problemleri ile fiziksel şiddet arasında ilişki söz konusudur.

Devamı »

Alerjik Riniti Oluşturan Nedenler

Alerjik rinit hastalığı, vücuda girerek savunma için antikor oluşumuna neden olan alerjen adı verilen kaynakalr nedeni ile oluşan bir hastalıktır. Alerjenler ağız, solunum ya da sindirim yolu ile vücuda alınmaktadır. Alerjik rinite neden olan alerjenler çok çeşitlilik gösterir. Bu alerjenler genel olarak solunum yoluyla alınanlar, sindirim yoluyla alınanlar, kozmetikler, ilaçlar, virüs ve bakteri olarak gruplandırılır.

Solunum yolu ile alınan bir diğer alerjen, polen adı verilen yeşil bitkilerin erkek üreme tozlarıdır. Rüzgarla, böceklerle taşınırlar. Nemsiz havaları severler. Nem ve yağmur varlığında tabana çöktüklerinden solunum yolu ile alınması zorlaşır. Yeşil bitkilerden en alerjenik olanlar ise ağaçlar ve özellikle akçaağaç, ladin, kayın, huş, ıhlamur, meşe, kayın ağaçlarıdır.

Devamı »

Anoreksiya Hastalığının Belirtileri

Anoreksiya Nervoza hastaları yani anoreksikler aşırı zayıf olmaktadır. Boylarına ve yaşlarına göre olmaları gereken ideal kilodan eksik olmalarına karşın kilo almamak için deyim yerindeyse savaş verirler. Beslenmeyi kısıtlama, yorucu aktiviteler, idrar söktürücü, iştah kapatıcı ve ishal yapıcı ilaç kullanımı ile ve kendilerini kusturarak kilolarını kontrol etmeye çalışırlar. Kilolarını düşünmek ve kontrol altına almak için büyük zaman harcarlar ve bu obsesyon yani takıntı haline gelmiştir.

Tükettikleri gıdalar yağı alınmış, düşük kalori içeren diyet tipi gıdalardır. Bunların kalorilerini detaylıca hesaplarlar, yavaş yerler, başkaları ile yemek yemek istemezler. Başkaları için yemek yaparlar ve bunları yedirmeye uğraşırlar.

Devamı »

Normal Doğumun Avantajları

Normal yani vajinal doğum, insan doğasına uygun doğal bir yöntemdir. Doğumu izleyen çok kısa sürelerde lohusa günlük hayatına dönebilir ve emzirmeye başlar. Normal doğum yapan anneler hastanede daha kısa zaman kalmaktadır.

Bebek normal doğum sırasında basınca maruz kalır. Bu da akciğerlerin dış dünyaya daha kolay uyum sağlamasına neden olur, kolayca soluk alıp verebilir. Ayrıca herhangi bir anestezi maddesinin uygulanmasına gerek olmadığından bunlardan etkilenmez. Bebek ve anne arasındaki iletişim daha çabuk başlamaktadır.

Devamı »

Otizmde Yunuslarla Terapi

Hayvanlar, otistik çocuğun gelişmesine olumlu katkıda bulunabilir ve ebeveynlere iyi birer yardımcı olabilir. Bazı otistik çocukların hayvanlarla daha iyi iletişim kurabildikleri bilinmektedir. Çevresiyle sosyal ilişki kurmada zorlanan çocuk, hayvanlarla iletişime geçip, onları okşamaktan büyük bir mutluluk duyabilir.

Davranış bozukluğu bulunan çocuklarda hayvanların bir terapistin işlevini yüklendiği, ABD’de yunus balıklarıyla yapılan olumlu deneyimlerden bilmekteyiz.

Devamı »

Basur Acısını Hafifletmek Elinizde


Dünyada pek çok insan hemoroid (basur) problemi nedeni ile acı çekmektedir. Basuru olanlar genellikle sorunları ile ilgili konuşmaktan çekinip utanmaktadırlar. Bu nedenle doktora gitmekten kaçınanlarda basur ilerleyerek dayanılmaz bir sorun haline gelebilir. Fazla kilolu kişiler ve hamilelerde, kiloların yaptığı baskı hemoroide neden olabilir. Basur probleminde evde denenebilecek birkaç küçük ipucu vardır.

Liften zengin beslenmek öğütülen besinlerin bağırsaklardan ve anüsten daha kolay geçmesini sağlayarak doku yırtıklarına engel olacaktır.

Devamı »

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma, sosyal hayatı etkileyen ve temizlikle ilgili sorunlara neden olan idrar çıkması olarak tanımlanır. tipi, sıklığı, şiddeti, yatkınlık yaratabilecek faktörler, sağlık ve yaşam kalitesi üzerine etkileri gibi çok çeşitli yönlerden değerlendirilmektedir.

İdrar kaçırma dünya çapında yılda yaklaşık 200 milyon kişiyi etkileyen önemli bir sağlık sorunudur ve ayrıca yaşam kalitesini belirgin ölçüde etkilemektedir. Kadın nüfusunun yüzde otuzunu etkilemekte ve bu oran ilerleyen yaşla birlikte artmaktadır. Yaşlılık dönemlerinde ihtiyarların bakımevine terkedilmesinin en önemli nedenlerinden biri idrar kaçırma olmaktadır.

Devamı »