Üstün Zekalı Çocukların Bilişsel Özellikleri

Üstün zekalı çocuklar doğumlarını izleyen kısasüre içinde çevrelerinde olan olaylara, duydukları ve dokundukları nesnelere çok daha fazla ilgi gösterir. Dikkatlerini kolayca toplayarak uzun süre koruyabilirler. Yaşın ilerlemesi ile dikkat yoğunluğu süresi artar. Hevesli ve meraklı olmaları, öğrenme istekleri sebebiyle karşılaştıkları problemler üzerinde akıl yürütebilir ve kavramlar meydana getirebilirler.

Akıcı düşüncelere sahiptirler. Ezberleme ve bunları uzun süre koruyabilme yetenekleri vardır. Geniş kelime bilgilerinin yanısıra okumayı genellikle kendi başlarına öğrenirler. Sayıları severler. Zamanı küçük yaşlarda kavrarlar. Başladıkları işleri bitirmeyi ve başkalarının kendilerine bilgi vermesinden hoşlanırlar.

Devamı »

Astım Nedir?

Çok eski çağlardan beri bilinen astım, solunum yollarının, ataklar halinde gelen tıkanmalarıyla kendini gösteren uzun seyirli bir hastalıktır. Genellikle çocukluk çağında başlar ve tedavi edilmediği durumlarda ölümcül olabilir.

Çocukluk çağında meydana gelen ve kronikleşen hastalıkların en sık görülenidir. Görülme sıklığı ırk, yaşanılan bölge ve çevreye göre değişiklik arzetmektedir.

Astım çocukluk çağı ve erişkin yaş grubunda sakatlayıcı özelliği en yüksek süreğen hastalıklardan biridir. Hastalar yaşadıkları nefes darlığı ataklarının dışında tamamen normaldir. Bu ataklar egzersiz, virüs kaynaklı enfeksiyonlar, allerjenler, soğuk, ve sigara gibi uyarıcılarla tetiklenir. Günümüzde astım temellerinin daha çocukluk çağında atıldığı bilinmektedir.

Devamı »

Göz Tembelliği

Ambliyopi terimi görme ve tembellik kelimelerinin latincelerinden oluşan görmede yavaşlık olarak adlandırılan bir rahatsızlıktır. Genellikle organik bir nedeni olmaksızın görme keskinliğinin azaldığı ve tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Şaşılık ile birlikte en fazla görülen suyu anormalliğidir. Göz tembelliği şaşılığa neden olabilmektedir.

Tek taraflı yani tek gözde olabildiği gibi iki gözde de olabilir. Göz tembelliği olduğunun sözlenmesi için iki göz arasında bariz şekilde görme keskinliği farkı olmalıdır. Ayrıca görülen nesnelerin şekillerinde bozukluk ve derinlik algısında yanılsama da bulunmaktadır.

Devamı »

Göğüs Büyütme

Temel olarak kadınların göğüslerini büyütebilmesi için iki seçenek vardır. Göğüs büyütme ameliyatları ve bitkisel büyütücüler. Bitkisel ürünlerle göğsün büyütülmesi doğal bir yaklaşımdır. Bu yöntem genellikle haplar ya da kremlerle uygulanmaktadır.

1950’li yıllarda kadınların göğüslerini büyütmesinin tek yolu sıkıcı egzersizler ve özel sütyenlerdi. Bazı bitkisel maddeleri deneyerek başarılı olanlar da vardı. Daha sonra modern teknoloji ilerledi ve bu yöntemlerin yerini estetik ameliyatlar aldı.

Estetik ameliyatlarda silikondan yapılan bir parça göğüs içine yerleştirilmektedir. Eskiden içine tuz çözeltisi doldurulan bu silikonların tehlikeli olması nedeniyle uygulamadan vazgeçildi. Çünkü patlaması halinde tuzlu su çözeltisi vucudasızarak büyük tehlikelere neden olabiliyordu.

Devamı »

Vajinal Enfeksiyon Neden Olur? Vajinal İltihaplanmada Risk Faktörleri

Tüm kadınlar vajinal enfeksiyonların oluşması konusunda risk taşımaktadır. Bazı etkenler bu riski arttırıcı nedenlere sahiptir.

Vajina içinin yıkanması, doğal yapının bozulmasına neden olur. Bu durum mikroorganizmaların artışına ve zararlı olanlarının daha üst üreme organlarına ilerlemesine sebep verir. Vajina içinin yıkanması doku direncini düşürür ve enfeksiyona açık hale getirir.

Hijyen kurallarına uyulmaması başka bir risk faktörüdür. Dış üreme organlarının temizliğine özen gösterilmemesi, temizliğin anüsten vajinaya doğru yapılması hatalı bir davranıştır.

Devamı »

Bağımlılık Yapıcı Maddeler ve Zararları

Sigara: Bağımlılık yapıcı maddelerin en sık kullanılanıdır. Ölüm nedenlerini en başlarında yer alan sigara her yıl 3 milyon kişinin ölümüne neden olmakta ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Bağımlılık yapmasından çok kalp-damar hastalıkları, solunum yolu hastalıkları, beyin damarlarında tıkanıklık ve felçler ve yine damar tıkanıklığı nedeni ile ayak ve bacak kayıplarına neden olmaktadır.

Alkol karaciğerde parçalandığından karaciğer hücrelerini doğrudan etkilemektedir. Karaciğerde üretilen enzimlerin eksikliğine yol açar, zamanla siroza sebep olabilir. Alkol kullanımından bir süre sonra kanda şeker seviyesi yükselir fakat karaciğerde glikojenleri azalttığından düşmeye de neden olabilir. Alkol kullanımımnı bırakan kişide alkol yoksunluğu denilen sinirlilik ve huzursuzluk hali görülür. Terleme, ağrı, mide bulantısı, uyku düzeninde değişme, dikkat yoksunluğu ve nöbetler gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Devamı »

Meme kanserinde tedavi seçenekleri nelerdir?

Meme kanseri tedavisinde, hastalıklı dokunun bulunduğu bölge üzerinde etki sağlayan tedavilere lokal tedavi denir. Radyoterapi ve cerrahi girişim lokal tedavi yöntemlerindendir. Herhangi bir yerde olan ancak tüm vücuda uygulanarak hastalıklı dokuya etki etmesi beklenen tedaviye ise sistemik tedavi adı verilir ve kemoterapi böyle bir tedavidir.

Biyopsi sonrası teşhisi yapılan meme tümörleri genellikle cerrahi girişimle çıkartılır. 1 ve 2. evresinde olan meme kanserinde lumpektomi ve mastektomi olarak iki çeşit yaklaşım vardır.

Devamı »

Obsesif Kompülsif Bozukluk Tipleri

Obsesif Kompulsif bozukluğu olan hastalar sergiledikleri belirtilere göre 4 gruba ayrılırlar. Bu gruplama yıkama, şüphe, saf obsesyon ve obsesyonel yavaşlıktır.

Yıkama grubunda olan hastalar, kirlenme, hastalanme ve mikroplanma korkusu ile yıkama ve yıkanma davranışı sergilerler. Bu kişilerde genel kullanıma açık tuvaletlerden kaçınma, para gibi dolaşımda olan nesnelerle temas etmeme, kişilerle el sıkışmama, merdiven trabzanı, kapı kolu gibi araçlardan yardım almama davranışları sıktır.

Devamı »