Bebek ve Çocuklarda Kabızlık Şikayetleri

Kabızlığı olan bebeklerde gerinme, yüzünü buruşturma, yüzün kırmızı renk alması, ağlama görülebilir. Sert dışkı, dışkılama kanalında sıyrık ve kanamalı yırtıklara neden olacağından dışkılama ağrılı olur. Ağrıdan kaçmak için çocuk dışkısını tutar. Daha büyük çocuklarda tuvalete oturmayı reddetme tipiktir. Dışkılama hissi geldiğinde “dışkı tutucu davranış” olarak nitelendirilen tipik hareketler gözlenebilir. Vücut dikleştirilir, anal ve gluteal kasları kasılır.

Yeni yürümeye başlayan çocuklar sıklıkla ayak parmakları üzerinde yükselirler, inatla bacaklarını tutarlar, bir yere tutunarak ileri geri sallanırlar, huzursuz görünürler. Bazı çocuklar odanın bir köşesinde, kapı kanepe arkasında saklanırlar veya başka bir odaya kaçarlar. Sonuçta rektum genişlemiş dışkı kitlesinin uyarılarına alışır ve dışkılamayı yatıştırır. Anne baba tarafından bu davranış dışkı yapmaya çabalıyor diye yorumlanır. Nihayet bu olay anne baba için üzüntü, çocuk için korku salan bir olay haline gelir.

Devamı »

GEBELİK KAYIPLARI


Gebelik ve doğum yaşam sürecinde normal bir evre olarak kabul edilir. Ancak doğacak çocukların %10-20’si, gebelerin ise %20-30’u risk grubuna girmektedir.

Gebelik ve doğum fizyolojik olaylar dizisidir. Kadın fizyolojik olarak gebeliğin etkisinden yaklaşık 2-3 yıllık süreden sonra kurtulmaktadır. Bunun yanı sıra annenin bebeğini beslemesi, bakması, onunla ilgili yoğun uğraşı da bu sürenin içindedir.

Devamı »

Sınav Stresi

Genel anlamıyla stres, insanın istek ve baskılara karşı başa çıkabilme kapasitesini aştığı zaman ortaya çıkan durumdur. Gençler artık stresle erken yaşta tanışıyor. Özellikle sınav dönemi hazırlıklarında stres en öne geçen engel olmaya başlıyor. Gençler stresli dönemde yaygın olarak baş ağrısı, sinir bozukluğ ve mide b ulantısı gibi rahatsızlıklardan şikayet ederler. Bu gibi rahatsızlıklar, gençlerin sınava hazırlanmalarını zorlaştırır. Bu zorluk bir kere hissedildiğinde, stres artar ve bir döngü hali başlar. Stres yok edilemez ancak kontrol edilebilir. Besin takviyeleri, stresin kontrol altına alınmasında çok faydalı olabilir. Burada dikkat edilmesi gereken konu, stresi kontrol etmek için kullanılan takviyelerin hiç bir yan etkisi olmaması, uyku yapmaması ve zihinsel performansı etkilememesi gerekliliğidir.

Devamı »

Çocuklarda Ağız Hijyeni

Ağız hijyeni, sağlığın ve yaşamın bütünüyle ilgilidir. Ağız içindeki dişlerin normal ve sağlıklı olmasının, diş etlerinin hasta olmamasının insan vücudunun gelişmesinde ve sağlıklı bir yaşam sürdürmesindeki rolü oldukça büyüktür. Ağız mukozasında meydana gelen bir takım yaralar, eksik dişler, iyi gelişmemiş ya da çürük dişler, kişinin alması gereken gıdaları gereği gibi yiyememesine ve dolayısıyla hastalıklara karşı yeterli direnç gösterememesine yol
açar.

Devamı »

Kekemeliğin Teşhisi

Kekemelik nörolojik ya da psikolojik nedenleri olabilen bir konuşma bozukluğudur. Bir kişinin kekeme olarak tanımlanması için bazı kriterler bulunmaktadır.

Ses ve heceleri tekrarlama, sesleri uzatma, konuşmada gereksiz ünlem kullanımları, kelimelerin parçalanarak telaffuz edilmesi, konuşmada aralık bırakma, zor söylenen kelimeler yerine, kolay olan eşanlamlılarını tercih etme, konuşurken fiziksel gerilmeler ve tek heceli kelimeleri tekrarlama gibi özelliklerin en az iki tanesinin sık sık tekrarlanması gerekir.

Devamı »

Mesane Kanseri

Mesane tümörleri en sık görülen tümörlerdendir. Erkeklerde prostat, akciğer ve bağırsak kanserlerinden sonra en sık görülen 4. kanserdir. Kadınlarda tüm kanser çeşitleri içinde 8. sırada görülür.

Mesane kanseri çocukluk dahil her yaşta görülebilir. Bununla birlikte, genellikle orta ve ileri yaşın hastalığıdır. Ortalama teşhis yaşı erkeklerde 69, kadınlarda ise 71 dir. Mesane kanseri gelişimine ve ilerlemesine neden olduğu belirtilen etkenler mesleki kimyasallara maruz kalma, sigara, kahve, ağrı kesici kullanımı ya da yapay tatlandırıcı kullanımı, parazit,bakteri, mantar ve virüs nedenli enfeksiyonlar, mesane taşları ve kemoterapi ilacı kullanımıdır.

Devamı »

Reductil Toplatılıyor.

Zayıflamak için hap kullananların tercih ettiği ilaçların en başlarında yer alan reductil için Avrupa Birliği tarafından tedbir kararı çıkarıldı.

İçinde bulunan sibutramine maddesinin beynin açlığı hisseden bölümünü etkileyerek açlık duygusunu bastırdığı, ancak bunun sinir sistemine zarar verdiği ve özellikle yüksek tansiyon ve dolaşımla ilgili problemi bulunanlarda büyük hasarlar verdiği belirtilmiş.

Avrupa Birliği ayrıca Sağlık Bakanlığını bu konu ile ilgili uyardıktan sonra, Bakanlık tedbir kararını ülkemizde de alarak reductil adlı zayıflama ilacının toplatılmasına karar vermiş. Eczaneler ellerinde bulunan ilaçları toplayarak ilaç depolarına göndermeye başlamış.

Yaşlılarda Kas-İskelet Sisteminde Değişiklikler

Yaşlanma ile birlikte özellikle iskelet yapısında değişimler oluşmaktadır. İskelet şeklindeki bozulmalar sık bir şekilde oluşmaktadır. Omurlarda osteoporoz nedeni ile yıpranmalara bağlı olarak boy kısalığı ve kamburluk gibi deformasyonlar görülebilir.

Devamı »