Sağlıklı Yaşam Önerileri

İnsanın en büyük mutluluk kaynağı sağlıklı bir yaşamının olmasıdır. İnsanlarda sağlığın kendiliğinden olan doğal bir durum olduğu şeklinde bir görüş yaygındır. Halbuki sağlıklı olmak konusunda bizzat çaba göstermemiz gerekmektedir. Hatta bu çabayı doğum öncesi dönemden itibaren göstermemiz gerekmektedir. Durumu nesiller açısından bakıldığında sağlıklı olmak ya da sağlıksız olmak durumunun nesilden nesile aktarılması ihtimali de söz konusu olabilmektedir.

Devamı »

Anne Sütü Ve Emzirme

anne sutu
Emzirmenin anne ve bebek sağlığı açısından önemi çok büyüktür. Emzirme doğum sonrası kanamaları önler. Over, meme kanseri ve osteoporoz riskini azaltır. Anne-bebek bağının oluşmasını sağlar. Emzirme esnasında yükselen prolaktin düzeyi hem overler hem de hipotalamus üzerine etki ederek yumurtalığın işlevini engellemektedir. Emzirmenin yeterli planlama metodu olması için bazı şartların mevcudiyeti gerekmektedir. Bebek altı aydan küçük olmalı, anne amenoreik olmamalı, bebek sık emzirilmeli(6–10 kez) ve ek besin almamalıdır.Bu şartlardan birine uyulmadığı durumda koruyuculuk ortadan kalkar. Bu yüzden doğumdan sonra en geç altıncı haftaya kada gebelikten korunma yöntemi uygulanmasına başlanmalıdır.

Devamı »

Kalp Sağlığımız ve Yapmamız Gerekenler

heart-healthy-foods
Kalbimiz bizim için farkında olmasak ta dünyadaki en kıymetli hazinedir. Günümüzde sıkça görülmeye başlanan kalp rahatsızlıkları ve krizleri, kalp sağlığının önemini bir kez daha gözler önüne sermektedir. Kalp rahatsızlıkları ve kalp krizleri genellikle 60 yaş ve üzeri kişilerde görülmekteydi ancak son günlerde genç kesim dediğimiz 30lu yaşlarda bile gündeme gelmeye başladı.

Kalp rahatsızlıklarının en büyük sebebi çok fazla tükettiğimiz fast food tarzı yiyecekler ve vücudun hamlaşmasıdır. Gelişen teknoloji ile insanlar yerlerinden kalkmadan zahmetsizce birçok işini görmekte bunun sonucunda da tembelleşip kilo almaktadır. Bu egzersiz eksikliği ve düzensiz beslenme alışkanlıkları sayesinde kalp rahatsızlıklarına davetiye çıkarılmaktadır.

Bu bahsettiğimiz düzensiz yaşam alışkanlıkları sadece kalp rahatsızlıkları değil daha birçok sağlık sorunlarına sebep olmakta ve yaşamımızı zorlaştırmaktadır.
Kalp rahatsızlıklarının önüne geçebilmek için en etkili yollar düzenli beslenme alışkanlığı kazanmak ve düzenli egzersiz yapmaktır. Stresli bir yaşamınız varsa yapmakta olduğunuz işleri bir an önce terk etmeli stressiz bir yaşam sürmeye çalışmalısınız. Fast food tarzı yiyeceklerden kesinlikle tüketmemeli, lif açısından zengin olan sebze türü yiyeceklerine önem vermelisiniz. Yağ tüketimini kontrol altına alın ve kızartma türü yiyecekler çok fazla yağ içerdiğinden bunlardan da sakınmalısınız.

Kalp rahatsızlıkları ve kalp krizlerinin daha önceden herhangi bir belirtisi olmadığı için bu rahatsızlıkların erken tanısı çok zordur. Bu yüzden bu zor duruma düşüp hayatımızı tehlikeye atmadan önce verdiğimiz önerileri dikkate almanızı tavsiye ederiz.

Diş Çürümeleri ve Sebepleri

dişDiş çürümeleri ve bunların meydana getirdiği ağrılar, meydana geldiğinde en fazla rahatsızlık veren hastalıkların başında gelmektedir. Diş çürümelerinin birçok sebebi olabilir. Diş çürümelerine genellikle bakteriler sebep olmaktadır ancak tek sebep bu olmuş olsaydı bir aşı üretilir ve çürüklerin önüne geçilebilirdi.

Düzensiz beslenme yukarıda bahsettiğimiz bakterileri de arkasına aldığında dişlerimiz için korkunç bir tehdit oluşmaktadır. Dişlerin fırçalanmasıyla dahi dişlerden temizlenemeyen ve düzensiz beslenmeyle daha da fazla artan ve dişe yapışan gıda artıkları dişi çok hızlı bir şekilde çürütmektedir. Bu duruma önlem olarak öncelikle yemek düzenimizi sağlamalı ve yemeklerden sonda dişlerimizi mutlaka iyice fırçalamalıyız.

Devamı »

Sigara Bırakma Üzerinde Etkili Faktörler:

cigarette
Kişiler sigarayı kendi kendilerine bırakabilirler, ancak bırakma denemeleri oldukça güçtür. Birçok sigara içicisi başarana kadar birçok denemelere gerek duyar. Sigara bırakma üzerine etkili olduğu düşünülen yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum, meslek, eğitim, ev koşulları, var olan pulmoner ve kardiyovasküler sistem hastalıkları, günlük içilen sigara sayısı ve nikotin bağımlılıklarının etkisinin değerlendirildiği pek çok çalışma yayınlanmıştır. Bu çalışmalarda sigara bırakmada yaş, cinsiyet, sosyoekonomik durum ve nikotin bağımlılığı iyi tanımlanmış belirleyiciler olarak vurgulanmıştır.

Devamı »

Gebelik ve Anemi

anemicGebelik fizyolojik bir olaydır. Ancak hızla büyüyen fetüs ve plasenta nedeniyle gebe kadında önemli değişiklikler olmaktadır. Gebelikte karşılaşılan hematolojik değişiklikler normal beklenen değişimler olabileceği gibi beslenme, alışkanlıklar, çevresel koşullar, kadının gebelik sayısı vb. faktörler de durumu etkileyebilmektedir.

Gebelikte demir ihtiyacı arttığından dolayı kolaylıkla anemi gelişebilir ve demir depoları yetersiz kalabilir. Gebelik başında anemik olmayan gebeliğinde ve doğumdan sonra demir verilmeyen olguların demir depolarının doğumdan iki yıl sonra normale döndüğü saptanmıştır.

Normal bir gebeliğin seyri sırasında kan volümü %47 ve eritrosit miktarı %17 artar. Bunun sonucunda hemodilüsyon meydana gelir. Hemodilüsyon 22-34. haftalarda maksimum düzeye ulaşır. Bu dilüsyonel anemi gebeliğin fizyolojik anemisi olarak kabul edilir. Bu dönemde demir ve folat azalması olmadığı halde, Hb ve Hct değerleri düşer. Dünya Sağlık Örgütüne göre gebelikte anemi; gebeliğin herhangi bir döneminde Hb seviyesinin 11g/dL’nin altında olmasıdır.

Devamı »

SPA Nedir?

Spa-masaj
Romalılardan günümüze kadar süregelmiş ve “Sudan Gelen Sağlık” (Salus Per Aquam) anlamındaki su terapilerine verilen addır. Tüm çamur ve su uygulamaları ve çamur uygulaması SPA sınırlamasına katılmaktadır. Şüphesiz ki sözlük anlamından daha fetaylı bir kapsamı vardır ve sıcak su havuzu, masajlar, aromaterapiler ve diğer bakımkürlerini, bunların verildiği tesisleri de içermektedir.

Spa tesisleri kategorileri ayrılmaltadır. Bunlar; klüp, kurvaziyer, günlük, destinasyon, medispa, mineral kaplıca ve resortdur.

Devamı »

Kanserin Nedenleri

livestrong
Kanserin nedeni ve oluşumu tam olarak bilinmemektedir, ancak yapılan araştırmalarla bazı verilere ulaşılmıştır. Kanser bulaşıcı değildir. Kanserlerin üçte birinin sebebi bilinmemekte ve çevresel nedenlerin etken olduğu sanılmaktadır. Genetik etkenlerin de kanser oluşmasına neden olduğu bilinmektedir.

Kansere sebep veren en önemli etmenler şöyledir;

İyonize radyasyon: Lösemiler ve epitel doku kanserleri başta olmak üzere, iyonize radyasyonun çeşitli kanserlere neden olduğu, atom bombasına maruz kalanlarda, romatizma hastalığı nedeni ile radyasyon verilenlerde ve radyasyon alanlarında kalanlarda görülmektedir. Maruz kalınan radyasyonun miktarı önemlidir. Lösemilerin en yoğun görüldüğü dönem atom bombasının atılışından 6-7 yıl sonradır.

Devamı »