Kök hücre transplantasyonu

kök hücre nakliKemik iliğinde “kök hücre” adı verilen genç ve öncü hücrelerin özel uyaranlarla eritrosit, lökosit ya da trombosite farklılaştığı, kemik iliği nakli olarak tanımlanan işlemde vericiden, alıcıya bu kök hücrelerin aktarıldığı bildirilmektedir.
Hematopoetik (kan yapan) kök hücre kaynakları olarak en sık kemik iliği veya
periferik kök hücrelerin kullanıldığı, kemik iliğinden kök hücre alınmasının daha
invaziv bir yöntem olması ve uygulanabilirliğindeki güçlükler nedeniyle periferik kök hücre naklinin daha çok tercih edildiği vurgulanmaktadır.

Devamı »

Kuru Göz Nedir?

kuru göz Net ve keskin görmeyi etkileyen faktörlerden biri; düzgün ve iyi nemlenen oküler yüzeydir. Oküler yüzeyin iyi nemlenmesi; yeterli gözyaşı miktarı, uygun gözyaşı kompozisyonu, göz kapaklarının iyi kapanması ve düzenli kırpma fonksiyonu ile sağlanmaktadır.

Tarihte ‘kuru göz’ terimini ilk dile getiren kişi İsveç oftalmolog Henrik S.C.Sjögren’ dir. 1933 te ‘Zur Kenntnis der Keratoconjunctivitis sicca’ makalesinde kuru göz, kuru ağız ve eklem ağrısı triadını bildirmiştir. Holly ve Lemp, 1977’de müsin, aköz ve lipid tabakaların oluşturduğu, üç tabakalı gözyaşı modelini tanımlamıştır.

Devamı »

Selülit Tedavi Yöntemleri

selülitSelülit tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Bunlar, ödem oluşturan faktörlerin azaltılması, fiziksel ve mekanik yöntemler ve farmakolojik ajanlardır.

Fiziksel ve Mekanik Metotlar

İyontoforez; kan gibi dokular arası sıvı da elektrolitler içerir. Elektiriksel iletkenliği olmayan stratum korneumdan farklı olarak bu durum ona elektriksel iletkenlik kazandırır.

Ultrasound Termik ve vazodilatör etkileri olan yüksek frekanslı titreşimler, etkin maddenin geçişine yardım ederler.

Devamı »

Pasif İçicilik

pasif iciciPasif içicilik, istemsiz sigara içme veya çevrede içilen sigaranın dumanının solunması durumu olarak adlandırılır .
Pasif içicilik, sigara içenlerin nefes verirken çıkardığı “ana akım” ve sigaranın yanarken çıkardığı “yan akım”dan dolayı etkilenerek, sigara kullanmadıkları halde yada kullanıyorlarsa bile istemedikleri zamanlarda da sigara dumanına maruz kalarak sigara kullananlarla aynı hava ortamını solumak suretiyle bireysel olarak sigara içiyormuş gibi etkilenme durumudur.

Devamı »

Selülit ve Tedavisi

selulitSelülit kozmetik bir bozukluk olup, yağ dokusunun fibröz ağ yapısı içinde fazla miktarda yağ birikiminden kaynaklanan fizyolojik bir durumdur.

Kadınların çok büyük bir kısmında farklı derecelerde selülit belirtileri görülür. Selülit ve tedavisi hakkında bilim ve tıp literatürü sınırlı bilgiye sahiptir. Çünkü bu alanda yapılan çok fazla bilimsel çalışma yoktur.

Selülit oluşumu başlıca mikrodolaşımın bozulması ve bağ dokusunun zayıflamasına bağlıdır

Devamı »

Lazer Epilasyon nedir?

Lazer Epilasyon

Lazer ışığının özelliği onu diğer ışıklardan farklı kılar. Lazer ışınları birbirine paralel şekilde ve dağılmadan yol alırlar. Ancak diğer ışık ve ışın türlerinde dağılmalar ve açı değişmeleri meydana gelir.

Lazer epilasyon uygulaması vücudumuzdaki kılların sadece aktif olarak büyüme evresinde olan kısmına müdahale edebilir. Bu yüzden tek bir uygulama kesin sonuç vermeyebilir. Böyle bir durumda birkaç defa daha uygulanmasına gerek duyulabilir.

Devamı »

Nasıl Zayıflarım : Acai Çileği

Fazla kilolu olmak bir çok kişi için önemli bir sorundur. Holywood yıldızları gibi ince görünmeye uğraşan bir dünyada tercih hep normal kilodaki kadın ve erkekler olmaktadır.

Sadece bir kaç kilo fazla bile kişiye zor anlar yaşatabilir. Fazla kilolar kalp sorunları, şeker hastalığı, yüksek tansiyon hastalıklarının potansiyelini taşır. Kilo vermek iyi görünmek, ve kişisel isteklerden öte sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

Kilo vermek için bulunan yöntem ve ürünler çok büyük bir sektördür. Kilo verdirici yiyecek ve besin katkılarını seçerken bilinmesi gereken en kolay ve zahmetsiz olanı seçmektir.

Devamı »

“Biber Hapı” Zararlı mı ?

biber hapıAntalya’da yaşayan ve fazla kilolarından kurtulmak için meksika biberinden hazırlanan biber hapını kullandığı bilinen 28 yaşındaki Ferhan Yılmaz’ın evinde ölü bulunması üzerine gözler Türkiye’de satışına izin verilmeyen ve kaçak yollarla yurda sokulduğu belirtilen “biber hapı“na çevrildi.

110 kilo olduğu için zayıflama yöntemlerine ilgi gösterildiği öğrenilen Yılmaz’dan haber alamayan komşuları tarafından polise haber verilmesi ve kapının çilingirle açtırılmasıyla öğrenilen olayda Yılmaz yatağında bulundu , başucunda 3 kutu biber hapı olduğu kaydedilen Ferhan Yılmaz’ın internet cafe işlettiği bildirildi.

Devamı »