0-3 Yaş Arası Çocuklarda Asperger Sendromunun Belirtileri

Asperger Sendromu olan çocukların bir kısmı ilk yılda çok rahat, yalnızken mutlu olan bebekler olarak tanımlanırken, diğerleri huzursuz, çok fazla ağlayan, yatıştırılması zor, uyku problemleri olan, hiperaktif bebekler olarak tanımlanır.

Yürümenin gecikmesi oldukça sıktır. Kaba motor hareketler beceriksizcedir. Bu çocuklar yaşından daha olgun ve akıllı görünebilir. İşitme, dokunma ve koklama duyularını uyaran etkilere anormal tepkiler gösterebilir. 3 yaşına kadar çok az konuşma varken birden uzun cümlelerle konuşma başlar. İletişime yönelik kendiliğinden konuşma kısıtlı olabilir.

Normal gelişen çocuklarda 2 yaşında paralel oyun, 3 yaşında ise karşılıklı oyun başlar. Asperger Sendromu olan çocukların yaşıtlarına ilgisi çok azdır veya hiç yoktur. Diğer çocukları itme, eşyalarını alma, onları ve nesneleri koklama, yalama, ısırma gibi davranışlar gösterebilirler. Bir kısmı bu yaşta bile yetenekler (bilgisayar, coğrafya, matematik, spor skorları gibi) geliştirir. Bir kısmı bu yaşta okumaya başlar.

Yorum Yaz